Strony

środa, 3 lipca 2019

Koki. Pokochaj słoniątko! - Agnieszka Nożyńska-Demianiuk


Długa szara trąba zawinęła się wokół białej chusteczki, zagarniając ją ku sobie. Za chwilę jednak wypluta chustka poszybowała prosto ku niebu.1


Dziś na blogu zrobi się nieco egzotycznie. Zadomowił się u nas sporych rozmiarów mały przyjaciel – słonik Koki. Przeniesiemy się dziś do rezerwatu Masai Mara w Kenii, żeby zobaczyć co go spotkało.


Fabuła

Historia zaczyna się od bardzo smutnego wydarzenia, mama Kokiego zostaje złapana przez kłusowników. Maleńki słonik pozostaję na sawannie sam, głodny i przerażony. Odnajduje go dwójka dzieci, Kasia i Tomek, którzy postanawiają zabrać go do obozu. Dorośli pomagają dzieciom zaopiekować się zwierzęciem i odnajdują miejsce, w którym słonik otrzyma fachową pomoc. Tylko jak przetransportować go do oddalonego pond 300 km. sierocińca?

Zabijanie czy więzienie zwierząt, niezależnie od przeświecanemu temu celowi, jest karygodne. W tym przypadku skrzywdzone zostały dwie istoty. Gdyby nie dzieci, słonik miałby minimalne szanse przeżycia. Książka zaskoczyła mnie swoją subtelnością. Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że kłusownictwo i handel kością słoniową to zbyt okrutny temat dla dzieci. Celem serii Zwierzęta w potrzebie jest uwrażliwienie małego czytelnika na los bezbronnych zwierząt. Myślę, że został osiągnięty. Autorka tekstu, pani Agnieszka Nożyńska-Demianiuk, stworzyła bardzo ciepłą historię. Skupiła się na sposobach pomocy słonikowi. Z każdego słowa czuć miłość, jaką dzieci otoczyły zwierzątko.

W opiekuńczym sercu Kasi budziła się nadzieja na to, że Koki jeszcze będzie zdrowy i szczęśliwy.2

Wygląd

Książka została wydana w formacie A4 i twardej oprawie. Jej mocną stroną są ilustracje, autorstwa Aleksandra Jasińskiego. Pięknie dobrane kolory żółty, brązowy, czerwony oddają klimat Afryki. Do tego wyraźna kreska, podkreślająca to co istotne na rysunku. Są wspaniałym uzupełnieniem dla czytanego tekstu. Często podkreślam, że ilustracje są dla mnie szczególnie istotne, bo cały czas raczej oglądamy niż czytamy. Koki mieszka u nas jakiś czas, a tak naprawdę dopiero przy okazji pisania tego tekstu, przeczytałam tę książkę. Do tej pory opowiadałam M. bajkę własnymi słowami. Okazało się, że świetnie się domyśliłam treści bajki. Brawo za tak świetnie zilustrowaną książkę.

Dla kogo?

Jak już mogliście zauważyć, nie jest to propozycja dla maluszków. Wydawnictwo na swojej stronie nie określa przedziału wiekowego, ale moim zdaniem jest to książka dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Bardzo podoba mi się, że w opiekę nad zwierzęciem zaangażowane są dzieci. Kasia ma 8 lat, a jej brat Tomek jest rok starszy. Młodemu czytelnikowi łatwiej utożsamiać się z bohaterem, który może być jego kolegą lub koleżanką.
Do nas książka trafiła przypadkiem, dzięki konkursowi organizowanemu na blogu Mama Tosiaczka. O ile sama bym jej, w tym momencie, nie kupiła, to bardzo cieszę się, że wpadła w nasze ręce. Kiedy razem z M. otworzyłyśmy paczkę i zobaczyła słoniątko na okładce, zaświeciły jej się oczy i zaczęła zawzięcie kartkować. Co mnie zaskoczyło, świetnie poradziła sobie z cienkimi kartkami (a miała wtedy 1 rok i 3 miesiące). Ilustracje tak ją pochłaniają, że książka jest niezawodnym patentem, kiedy chcę odwrócić jej uwagę od zakazanej rzeczy, lub potrzebuję chwili na jakąś pracę domową. Ostatnio wpadłam na pomysł, żeby „odpytywać” ją z obrazków. Poprosiła, żeby np. poszukała jak Kasia karmi słonika. Świetnie sobie poradziła z zadaniami. Drodzy rodzice, oto kolejny patent na zabawę z książką.

Podsumowanie

Koki. Pokochaj słoniątko! porusza mocny temat w subtelny sposób. Głównym celem książki jest uwrażliwienie na los zwierząt, a w efekcie ubocznym może ona zainteresować florą i fauną Afryki. Na pierwszy rzut oka dedykowana starszym dzieciom, ale jak się okazało nawet najmłodsi czytelnicy mogą czerpać z niej radość.

Dziękuję blogowi Mama Tosiaczka oraz Wydawnictwu IBIS za możliwość poznania przygód Kokiego.1A. Nożyńska- Demianiuk, Koki. Pokochaj Słoniątko!, Wydawnictwo Ibis, Poznań 2019, s.8.
2Tamże., s. 17.


25 komentarzy:

 1. A good book for the new generation to keep the existence of the endangered animals :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna książeczka. Idealna na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ważny temat i piękne ilustracje w książce dla dzieci, to lubię. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Słodka książeczka. Do tego bardzo wartościowa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaka urocza, coś dla mojego synka:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mojemu bratu chyba się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo spodobały mi się ilustracje ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Napewno jest bardzo pouczająca :)

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo pocieszne ilustracje :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ilustracje cudowne! Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książeczka dająca dużo radości. Warto tak spędzać czas:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pięknie wydana książka, ale też nie tylko ładne ilustracje są tu zachęcające. Mam słabość do historii o zwierzakach, więc zdarza mi się sięgnąć nawet po takie dla młodszych czytelników. Może więc sama kiedyś poczytam o perypetiach słonika Koki. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Hi,
  You have an amazing blog. Do you want to follow each other?

  https://styleoflifet.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Great post.Thank you for sharing! :)
  New post - www.minniearts.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja chyba mam problem z dojrzałością, bo nie byłabym w stanie tego dziecku przeczytać. Na fragmencie, gdzie słonica zostaje złapana przez kłusowników zaczęłabym tak się wściekać i przeklinać, że każde dziecko by uciekło. A czytając o biednym, samotnym słoniku chyba bym sie popłakała. Paaaaanie, ja nie mam nerwów na książki o ludzkim okrucieństwie :P

  OdpowiedzUsuń
 16. Moja sisostreznica jeszcze jest za malutka na tę pozycję, ale jak najbardziej jestem za zcytaniem książek , które w przystepny dla dziecka sposób przedstawiają ważne tematy, uwrażliwiając go na krzywde oraz otaczający świat.
  Piękne ilustracje w środku.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. I like illustrations. Elephant looks so cute.

  New Post - http://www.exclusivebeautydiary.com/2019/07/lumene-nordic-hydra-lahde-arctic-dew_4.html

  OdpowiedzUsuń
 18. Moje Wnuczki na pewno byłyby zachwycone taką propozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Przesliczne obrazki w książce, super!

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. awesome aricle..
  thanks for sharing :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Uroczo wygląda ta książeczka.

  OdpowiedzUsuń